Türk Lirasında Düşüş Beklentisi Artıyor

Türk lirasının dolar karşısında bir aylık ima edilen oynaklığı 14 Mayıs seçimlerinin yaklaşmasıyla daha da arttı. 1 aylık opsiyon fiyatlaması son iki günde ikiye katlanarak yüzde 32,7 oldu.

Apr 18, 2023 - 02:03
Apr 18, 2023 - 02:12
 0  49
Türk Lirasında Düşüş Beklentisi Artıyor

TL'nin dolar karşısında bir aylık ima edilen oynaklığı 14 Mayıs seçimlerinin yaklaşmasıyla daha da arttı. 1 aylık opsiyon fiyatlaması son iki günde ikiye katlanarak yüzde 32,7 oldu. Zımni oynaklık kavramı, piyasanın bir varlığın gelecekteki oynaklığı hakkındaki beklentisini hesaplamak için kullanılır.

Bloomberg'in haberine göre yabancılar için TL'ye ulaşmanın maliyetini gösteren Londra'daki swap piyasasında gecelik TL faiz oranı yüzde 191'e yükseldi. Wall Street bankaları da hükümetin seçimin sonucu ne olursa olsun piyasayı kontrol etme çabalarına atıfta bulunarak liranın önemli ölçüde zayıflama olasılığına işaret etmeye başladılar. Son iki yılda sert değer kaybı yaşayan ve rekor seviyelere ulaşan lira, bugün öğle saatlerinde dolar karşısında 19,37'ye geriledi. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, lira-USD çiftinin gecelik getirisi Pazartesi günü %191'e ulaşarak 21 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken offshore fonlama maliyeti fırladı.

Geçen hafta yayınlanan bir notta JPMorgan analistleri, Dolar/TL'nin seçimlerden sonra "yükselen oynaklığın ortasında" 25'e kadar yükselebileceğini söylediler.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sosyal Platform Türkiye'nin toplumsal sorunları her yurttaşı yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Çözüm üretmek için birlik ve beraberlik gerekiyor. Ülkemize hizmet etmek ve sorunlara çözüm bulmak için topluluk hareketine katılın.