İşsizlik Oranları Açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı Ocak ayında bir önceki aya göre 0.5 puan azalarak yüzde 9.7 olurken, 2022 Ağustos'tan bu yana ilk kez tek haneye geriledi. Bu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 424 bin kişi olarak belirlendi.

Mart 11, 2023 - 12:20
Mart 11, 2023 - 18:04
 0  8
İşsizlik Oranları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'de 15 yaş ve üstü işsiz sayısı Ocak'ta bir önceki aya göre 166 bin kişi azalarak 3 milyon 424 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise bir önceki aya göre 0.5 puan azalarak yüzde 9.7 oldu. Böylece işsizlik Ağustos 2022'den bu yana ilk kez tek haneli rakamlara geriledi. Geçen yıl Ağustos ayında işsizlik yine 9.7 olarak hesaplanmıştı. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre 1.5 puan azaldı. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0.5 puan artarak yüzde 20.2 oldu. Öte yandan 2021 ve 2022 işsizlik verileri revize edildi.

Türkiye'de İşsizlik Neden Yükseliyor?

İşsizlik, genel olarak, insan kaynaklarının kısmen hareketsizliğini ve gelişme hızının yavaşlama eğilimini ifade eder. Başka bir tanımla, çalışmaya hazır olanlar ile halen bir işte olanlar arasındaki fark olarak ifade edilebilir.

Türkiye'de işsizlik oranı son yıllarda çok yüksek seviyelere çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kasım 2021'de işsizlik oranı %13,6 oldu. Türkiye'de Covid-19 salgını nedeniyle işsizlik oranı arttı. Özellikle turizm, hizmet sektörü ve küçük ölçekli işletmelerde işlerini kaybetmeleri işsizlik oranını artırmıştır. Türkiye'de işsizlik oranı, cinsiyet ve yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Genç nüfusta işsizlik oranı daha yüksek iken, kadınların işsizlik oranı erkeklere göre daha yüksektir. Devlet bu oranları düşürmek için çeşitli politikalar uygulamaktadır. Bu politikalar arasında istihdam teşvikleri, meslek edindirme kursları, işsizlere mali yardım ve yeni iş imkanları yaratılması yer almaktadır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sosyal Platform Türkiye'nin toplumsal sorunları her yurttaşı yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Çözüm üretmek için birlik ve beraberlik gerekiyor. Ülkemize hizmet etmek ve çözüm bulmak için topluluk hareketine katılın.