İnsan Hakları Nelerdir?

İnsan hakları, her bireyin temel ve evrensel haklarını ifade eder. Yaşam hakkı, özgürlük, düşünce, ifade, inanç ve adil yargılama özgürlüğü gibi temel haklar insan hakları kapsamındadır.

Ağustos 5, 2023 - 03:39
Ocak 11, 2024 - 06:38
 0  34
İnsan Hakları Nelerdir?

İnsan hakları, her bireyin temel ve evrensel haklarını ifade eder. Yaşam Hakkı, Özgürlük, Düşünce, İfade ve İnanç, Adil Yargılama, Eğitim ve Sağlık gibi temel haklar insan hakları kapsamındadır. Herkes bu hakları eşit ve ayrımcılık yapmadan almalıdır. İnsan hakları insan onurunu ve değerini korur ve insanların adil ve özgür bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Uluslararası sözleşmeler ve anayasalar tarafından garanti edilen insan hakları demokrasi, barış ve sosyal adaletin temelini oluşturur. Önce İnsan Hakları Nelerdir? Netleştirelim.

İnsan hakları nedir?


İnsan hakları; Tüm insanlar, sadece insanlar oldukları için herhangi bir ayrımcılık olmadan eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahiptir. Cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, milliyet, görüş, ulusal veya sosyal kökenli veya dere, herkes yasaya eşittir. Düşüncelerini özgürce ifade etmek, herhangi bir yere gitmek, yerleşmek, diğer insanlarla ve yetkililerle ilişkilerinde insan ve adil olmak için günlük yaşamlarında sahip oldukları haklardan bazılarıdır.

Yaşam ve mülkiyet güvenliği, din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, geleneksel haklar ve özgürlükler ve siyasi haklar, ilk nesil, çalışma hakkı, adil ve eşit ücret, doğru çalışma. Bu, insan onuru ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkıdır. Sosyal haklara ikinci nesil haklar da denir. Teknolojik gelişime paralel olarak, temiz bir ortamda yaşama hakkı, özel hayatı bilgisayar verilerine karşı koruma hakkı, sanat ve bilim özgürlüğü, tüketici hakkı, tıbbi koruma hakkı da gelişmiştir. Aynı zamanda, biyolojik gelişmeler üçüncü nesil haklardır ve bu haklarla ilgili kavramlar sürekli gelişmektedir.

İnsan hakları evrensel beyannamesi


İnsan haklarının temeli, 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve 04 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesidir. 1954'te Türkiye tarafından onaylanan ve iç mevzuatımızın bir kısmını oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesidir.

Temel Haklar ve Özgürlükler:

  • Yaşam, işkence, insanlık dışı veya aşağılayıcı tedavi yasağı
  • Kölelik ve zorla istihdamın yasaklanması, kişi özgürlüğü ve güvenliği
  • Adalet ve Adil Yargılama Hakkı, Suç ve Ceza Yasallığı
  • Özel hayatın gizliliği, aile hayatı ve iletişim
  • Düşünce özgürlüğü, din ve vicdan, ifade özgürlüğü, toplantı, bir dernek kurma ve sendika özgürlüğü
  • Bir aile evlenme ve kurma hakkı, şikayet etme hakkı ve ayrımcılık yasağı

Daha sonra, sosyal yaşamdaki gelişmelere paralel olarak düzenlenen protokoller, mülkiyet hakkı, eğitim ve öğretim hakkı, seçim hakkı, yerleşim ve seyahat özgürlüğü gibi yeni haklar eklenmiştir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sosyal Sorunlar Türkiye'nin toplumsal sorunları her yurttaşı yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Çözüm üretmek için birlik ve beraberlik gerekiyor. Ülkemize hizmet etmek ve sorunlara çözüm bulmak için topluluk hareketine katılın.