Çevre Kirliliği Sorunları

Çevre kirliliği sorunları artmakta, hava, toprak ve su gibi doğal ortamların bozulması ile yaşam alanlarının kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çevre kirliliği Türkiye'de çevreye ve canlılara büyük zararlar vermektedir.

Mart 9, 2023 - 12:24
Mart 9, 2023 - 13:00
 0  17
Çevre Kirliliği Sorunları

Çevre kirliliğinin doğa ve canlılar üzerinde artan olumsuz etkileri tüm canlıların yaşam kalitelerini düşürürken, ekosistem üzerinde onarılması zor sorunlara neden olmaktadır. Kirlilik için ne gibi önlemler alınmalı?

Hava, su ve toprak kirliliği insan hayatını etkiliyor

Hava, toprak ve su gibi doğal ortamlardaki bozulma ve sorunların yanı sıra yaşam alanlarındaki gürültü ve görüntü kirliliği de yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Çevre kirliliğinin doğa ve canlılar üzerinde artan olumsuz etkileri tüm canlıların yaşam kalitelerini düşürürken, ekosistem üzerinde tamiri zor problemlere yol açmaktadır. İnsanların bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor.

Tanımı ve Önemi

Çevre kirliliği, çevredeki canlı unsurların yaşam faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen, cansız unsurlarda yapısal hasarlara neden olan ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışmasıdır. Hızla artan insan nüfusu ihtiyaçları artırmakta ve insan kaynaklı kirliliğin doğaya ve çevreye verdiği zararın boyutu her geçen gün artmaktadır. Hayatı daha mükemmel hale getirmek, daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sağlamak amacıyla yapılan bazı gelişmelerin kırsal ve kentsel alanlarda doğal kaynakları bozduğu, su, hava ve toprak kirliliğine neden olduğu, bitki ve hayvan varlığına ve sağlığına zarar verdiği bir gerçektir.

Toprak kirliliği sorunları: Hatalı tarım uygulamaları ve olumsuz çevre koşulları nedeniyle toprak kalitesinin düşmesi ve bu topraklarda yetişen ürün miktarının ve sayısının azalması. Hava ve su kirliliğine neden olan faktörler aynı zamanda toprak kirliliğine de neden olur. Örneğin hava kirliliğinin önemli bir sonucu olan asit yağışları, toprak kirliliğinin de önemli nedenlerinden biridir.

Hava kirliliği sorunları: Atmosferdeki çeşitli gazlar, duman, toz vb. Kirletici unsurların tüm canlılara, cansız ortamlara ve nesnelere zarar verebilecek oranda artmasıdır. Hava kirliliğine neden olan kirleticiler için eşik değerler belirlenmiş olup, genellikle düzenli aralıklarla ölçülmektedir. Ölçüm sonuçlarına göre sınır değerlerin aşılması durumunda bazı önlemlerin alınması ve kirliliğin azaltılması amacıyla özellikle kirleticilerin (fosil yakıtlar vb.) kullanımında kısıtlamalar uygulanabilecektir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olan hava kirliliği, dramatik örnekleri dünyada görülen aşırı hava kirliliği olaylarında her yıl binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam etmektedir.

Su kirliliği sorunları: Özellikle içme sularında, canlı yaşamına zarar veren, içerik ve miktar açısından sağlık riski oluşturan yabancı maddelerin ortaya çıkmasıdır. Suları kirleten elementler çok çeşitlidir. Faktörler, her türlü yaşam ve iş alanları, termik santraller, yoğun erozyon, özellikle kimyasal gübre ve tarım ilaçları başlıca kirleticiler arasındadır. Su kirliliği başta insanlar olmak üzere çeşitli canlı ve cansız varlıklara zarar vermektedir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sosyal Platform Türkiye'nin toplumsal sorunları her yurttaşı yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Çözüm üretmek için birlik ve beraberlik gerekiyor. Ülkemize hizmet etmek ve çözüm bulmak için topluluk hareketine katılın.