Türkiye Emekliler Derneği'nden Ek Zam Talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), tüm emeklilerin aylıklarına 4 bin liralık ek zam talebini yineledi. Temmuz ayı itibarıyla emeklilerin kök aylıklarına yüzde 25 zam yapıldı.

Temmuz 23, 2023 - 21:18
Temmuz 23, 2023 - 23:46
 0  256
Türkiye Emekliler Derneği'nden Ek Zam Talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), tüm emeklilerin aylıklarına 4 bin liralık ek zam talebini yineledi. Temmuz ayı itibarıyla emeklilerin kök aylıklarına yüzde 25 zam yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Memur, işçi ve emeklilere bütçe şartlarını zorlayarak elimizden gelen en iyi zammı yaptık" dedi.

Emekliler taleplerini yineledi


TÜED'den yapılan açıklamada, Dernek Başkanlar Kurulu toplantısının 122 şube başkanının katılımıyla 21 Temmuz'da Ankara'da düzenlendiği belirtildi. Toplantıda emekli maaşlarına yapılan zam, ürün ve hizmet fiyatlarındaki artış ile KDV ve ÖTV oranlarındaki artışın ele alındığı belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Emeklilerin maaşları yetmeyince 15 milyon emekli düşük zamlardan büyük hayal kırıklığına uğradı. Baz maaşları iyileştirilmeden ve aylık hesaplama sistemleri değiştirilmeden emeklilerin yüzde zamlarla refahını artırmak mümkün değil. Derneğimizin 4 bin liralık maaş zammı talebi karşılanmadığı için milyonlarca emekli geçim sıkıntısı çekiyor. Bunun görülmesini talep ediyoruz ve zam teklifimizi Cumhurbaşkanımız yeniden değerlendirsin dedi."

Kamu çalışanları ve memurlarla karşılaştırma


Devletin çalışan ve emeklilere bir bütün olarak bakması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu yıl emekli maaşlarına ilk altı ayda yüzde 30, ikinci altı ayda yüzde 25 zam uygulanarak toplamda yüzde 62,5 zam yapıldı. 2023'te asgari ücret, kamu çalışanı ve memur maaşlarına ortalama yüzde 110 zam yapıldı. Gördüğünüz gibi çalışanlarla emekliler arasındaki gelir farkı büyüdü dedi''.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sosyal Sorunlar Türkiye'nin toplumsal sorunları her yurttaşı yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Çözüm üretmek için birlik ve beraberlik gerekiyor. Ülkemize hizmet etmek ve sorunlara çözüm bulmak için topluluk hareketine katılın.