Sosyal Etik Ne Anlama Geliyor?

Sosyal etik, şu ya da bu şekilde insanların ve kültürlerin kolektif deneyimlerini temsil eden felsefi ya da ahlaki ilkelerdir. Standart etik, tipik olarak doğruyu veya yanlışı belirleyen bireysel ahlak tarafından yönlendirilir.

Mart 9, 2023 - 02:23
Temmuz 27, 2023 - 17:49
 0  29
Sosyal Etik Ne Anlama Geliyor?

Toplumsal etik, şu ya da bu şekilde insanların ve kültürlerin kolektif deneyimlerini temsil eden felsefi ya da ahlaki ilkelerdir. Bu tür etik genellikle neyin kabul edilebilir olduğunu yöneten bir tür "davranış kuralları" işlevi görür ve aynı zamanda toplumun tüm üyelerine özen gösterilmesini sağlamak için bir çerçeve sağlar. Standart etik, tipik olarak doğruyu veya yanlışı belirleyen bireysel ahlak tarafından yönlendirilir. Bir toplumda odak noktası, bir bütün olarak insanlar için neyin uygun davranış olarak kabul edilebileceğidir.

Bununla birlikte, insanlar olayları farklı algılar ve çeşitli kültürler genellikle çılgınca karşıt inançları paylaşır. Bu nedenle, bir grup için "doğru" olarak kabul edilen şey, evrensel olarak tutarlı olmayabilir. Sosyal etiği mutlak terimlerle tanımlamak genellikle çok zordur.

İnsanlara hangi eylem dikte edilir?

Çoğu toplumun üyelerinin düzenli olarak birbirleriyle etkileşim sürecinde uyması beklenen bazı geniş standartlar vardır. Bunlar bazen yasalara veya kanuni yasalara yansıtılır, örneğin öldürme ve hırsızlığa karşı yasaklar. İncil gibi dini metinler bazen bir toplumun etik iklimi için temel olarak kullanılabilir. Yine de daha sık olarak, "yapılacak doğru şeyler" oldukları için başka hiçbir sebep olmaksızın yapılması veya yapılmaması gereken şeylerdir. "Sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma" atasözünün "altın kuralı" bu kalıba çok iyi uyuyor.

Şirketler ve işletmeler nasıl etkilenir?


Birçok yerde şirketler, yol gösterici sosyal etiğe de bağlı kalıyor. Bu, örneğin çevre dostu veya "yeşil" kaynak sağlama ve paketleme şeklini alabilir. Yerel sorumluluk da bir rol oynayabilir. Kurumsal liderler genellikle etik normlar tarafından yıllık kârların bir yüzdesini yerel hayır kurumlarına bağışlamak veya çalışanları toplum hizmetine veya mahalledeki gönüllülük fırsatlarına katılmaya teşvik etmek zorunda hissederler. Birçoğu bunu, bir şirketin topluluklara en başta başarılı olmalarına yardımcı olan "geri verme" yolu olarak görüyor.

Kültürel ve bölgesel farklılıklar


Toplumsal etiği evrensel olarak tanımlamadaki sorunun bir kısmı, onlara katkıda bulunan birçok farklı unsurun olmasıdır. Dil, ırk, cinsiyet ve kültür hepsi bir arada; Din ve eğitim de bir rol oynamaktadır. Aile değerleri, dini inançlar, ahlak, dürüstlük vb. Sosyal etiği uygulamak için kullanılan birçok standart vardır.

Sosyal standartların bu tür farklılıklar karşısında işlemesi için çoğu toplum, çoğu insan için en iyi olanın standart haline geldiği bir "çoğunluk kuralı" sistemi altında çalışır. Çoğunluğun hakları ve çıkarları, yalnızca diğerlerinin zarar görmediği veya haklarından mahrum bırakılmadığı ölçüde uygulanabilir. Çoğunluğa dayalı sosyal etik, genellikle başkalarıyla paylaşmayı, iyi işler yapmayı ve farklı bakış açılarını kabul etmeyi içerir. Sosyal etik aynı zamanda tipik olarak farklılıkların kabulünü ve hoşgörüsünü de içerir.

Acil Sorunlar

Ekonomi, göç, yoksulluk ve açlık gibi konular genellikle sosyal etikte en büyük sorulardan bazılarını oluşturur. Çevre, eşcinsellik ve dini hoşgörü ile ilgili endişeler de ölüm cezası, kürtaj ve insan klonlama ile birlikte listenin başında geliyor. Bu ve benzeri konular, toplulukların "doğru" ve "yanlış" yargıları söz konusu olduğunda genellikle büyük endişe yaratır. Sosyal etiğin rolü, herkesin barış içinde bir arada yaşayabilmesi için toplum üyelerine tartışmalı veya hassas konulara yaklaşmak için bir çerçeve sağlamaktır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sosyal Sorunlar Türkiye'nin toplumsal sorunları her yurttaşı yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Çözüm üretmek için birlik ve beraberlik gerekiyor. Ülkemize hizmet etmek ve sorunlara çözüm bulmak için topluluk hareketine katılın.