Türkiye'de Bilim Neden Gelişmiyor ?

'Haberler' forumunda Admin tarafından 22 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Sosyal Sorunlar Site Yetkilisi

  Pek çok kez dillere pelesenk olmuştur bu sual: Ülkemizde yeterli kaynaklar ve iş gücü bulunmasına rağmen neden bilim alanında gelişme kaydedemiyoruz?

  Neden yeterlilik anlamında birçok ülkeden çok daha gerideyiz? Ne zaman kendi dengimiz de olan ülkelerle bilim alanında yarışa girebileceğiz? Ne zaman ülkemizde doğmuş fakat beyin göçü ile başka ülkelere giden potansiyelli insanların elde ettikleri başarılara tam manasıyla sevine bileceğiz?

  İşte tüm bu 'neden' sorularına verilebilecek 17 anlam yüklü cevap!

  bilim.jpg

  1. Zihinler küçük yaşta köreltiliyor ve tek tipleştiriliyor.

  Zihinler küçük yaşta köreltiliyor ve tek tipleştiriliyor.
  Çocukların ve bireylerin sorgulaması genellikle istenmiyor. Sorgulamaya çalışan çocuklar da "Onun doğrusu öyle!’’ deyip geçiştiriliyor. Bu da sorgulayan zihinlerin zamanla körelmesine neden oluyor.

  2. Soru soran, araştırma yapan çocuklar hoş karşılanmıyor.

  Soru soran, araştırma yapan çocuklar hoş karşılanmıyor.
  Meraklı ve soru soran bireylere çıkıntı gözüyle bakılıyor. Toplum tarafından çok da alışık olunmayan bu anlayışa sahip çocuklar genellikle dışlanıyor.

  3. Bir çocuk zamanının büyük çoğunluğunu televizyon izleyerek geçiriyor.

  Her evde bir televizyon var ve çocuklar zamanlarının büyük çoğunluğunu bu televizyonun başında geçiriyor. Sonuç olarak yetişen çocuklar da"aptal kutusu"nun verdiğini alan, derinlik anlamında çok da gelişmemiş oluyor.

  4. Ebeveynler davranışlarıyla örnek olacak seviyede değiller.

  Bilimsel anlamda gelişme sağlayamamamızın bir diğer nedeni de evlerde kitap okuyan ebeveyn sayısının yok denecek kadar az olması. Bu nedenle o evlerde büyüyen çocuklar da doğal olarak bu güzel alışkanlıktan mahrum bir şekilde yetişiyor.

  5. Teknolojiyi eğlence odaklı kullanmaktan öteye geçemiyoruz.

  Eskiden sokağa çıkıp çevresini gözlemleyen ve öğrenen çocuklar artık bundan da mahrum kalmış vaziyette. Teknolojinin gelişmesiyle çocuklar ellerindeki telefonda ya da tablette ne izlemesi isteniyorsa, o izletilerek büyüyor. Bu da doğal olarak gözlem ve muhakeme yeteneği yoksun bir neslin yetişmesine sebep oluyor.

  6. Okullarda deneysel eğitim neredeyse hiç verilmiyor.

  İlkokuldan itibaren deneye ve uygulamaya yönelik eğitim alması gereken çocuklar, maalesef bu alana yönelik çalışmalardan da mahrum kalıyor. Sürekli teoriye ve ezberci ilkelere dayalı çocuklar yetiştiriliyor.

  7. Sınıflardaki kalabalık nedeniyle sağlıklı bir eğitim neredeyse imkansız.

  İlköğretim sınıfları kalabalık olduğundan eğitmenler, çocuğa eğitim vermekle değil çocuğu susturmaya çalışmakla ve gürültüyü engellemekle uğraşıyor.

  8. Ezberci sistemin bir türlü önüne geçilemiyor.

  Çocuk neredeyse hiçbir şey öğrenemeden sadece ezberleyerek okullardan mezun oluyor.

  9. Temel bilim fakülteleri terk edilmiş kasabalara döndü. Tercih eden öğrenci yok.

  Üniversitelerde pozitif bilimlere verilen değer gerçek manada oldukça düşük. Günümüzde Fizik, Kimya, Biyoloji gibi temel bilimlere baktığımızda bu bölümleri kimsenin tercih etmediğini ve hepsinin bir bir kapandığını görüyoruz.

  10. Gereksiz ve aşırı öz güven patlaması yaşayan bir toplumuz.

  Kendimize gerektiğinden fazla güveniyoruz. Söylemlerimiz hep en iyi olduğumuz yönünde. Ama baktığımızda teknoloji ve bilimsel gelişmelerde birçok dünya ülkesinin gerisinde kaldığımız ortada. Bu aşırı özgüvenin hakkını vermemiz ve daha çok çalışmamız gerekli.

  11. İşinin ehli insanlar kurumların başına atanmıyor.

  Her ne kadar aksi iddia edilse de bu ülkede insanlar torpille bir yere geliyor. Bilim kurumlarının başına bile alakasız insanlar getirilebiliyor. Hal böyle olunca o kurumun artık yeni bilim insanları yetiştirmesi neredeyse hayal oluyor.

  12. Çıkan doğru projeler ise desteklenmiyor.

  Gelecek anlamında gerçekten ışık olan öğrenciler de destek bulamadıkları için yurt dışına çıkıp orada eğitimlerine devam ediyorlar. Böylece geleceklerini garanti altına almış oluyorlar.

  13. Yetenekli insanlar kalabalıklar arasında sıkışıp kalıyor.

  Ülkemizde son dönemlerde nitelikli insan yerine çoğulculuğa önem veren bir politikanın gelişmesi de bir başka sorun olarak göze çarpıyor. Çoğulcu yaklaşım sonucunda da nitelikli ve bilimde çığır açabilecek potansiyelde olan insanlar geri planda kalıyor.

  14. Bilime ve eğitime gerekli kaynak ayrılmıyor.

  Ülkemiz ile bilim arasındaki bu uçurumun bir başka nedeni de bilime ayrılan bütçe gerçekten çok az olması. Bazı kurumlara oldukça fazla ödenekler ayrılırken söz konusu bilim olunca pek de önemsenmediği görülüyor. Uzay projeleri, üniversite ödenekleri gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında devede kulak kalıyor. onedio.com
   
  Son düzenleme: 22 Mayıs 2019

Bu Sayfayı Paylaş

Sosyal Forum