Toplumsal ve Sosyal Sorunlar Nelerdir?

'Toplumsal' forumunda Admin tarafından 14 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Sosyal Sorunlar Site Yetkilisi


  Toplumsal sorunlar, sosyal sorunlar ve çözümleri nelerdir? Bu konuda neler yapılabilir hakkında bilgiler. Sosyal sorunlar, günlük yaşantımızda karşılaştığımız bir problemin toplumun her kesiminde yaşanıyor olmasıdır. Çarpık kentleşme de bir toplumsal sorundur. Bu sorun neticesinde iş imkanları ve doğal kaynaklar azalmaktadır, gelecekte ise insanları daha büyük tehlikeler beklemektedir.

  Dünyada ve ülkemizde pek çok toplumsal sorun yaşanmaktadır.

  İşsizlik, yoksulluk, salgın hastalıklar, trafik, göç, çarpık kentleşme, israf, çevre kirliliği, çocuk istismarı, kadına şiddet, futbolda şiddet vb. bunlardan bazıları diyebiliriz.

  sosyal_sorunlar_nelerdir.jpg

  Toplumsal ve sosyal sorunlar nelerdir?

  İnsanların sorunları bir zincirin halkaları gibidir. Toplumda ve dünyada yaşanan sorunlara çözüm bulunmadığı sürece her kesimi etkileyeceği bilinmelidir. Bu nedenle toplumsal duyarlılık gereklidir. Sorunlara duyarlı olmak, insanlığa duyarlı olmak demektir. Duyarlılık insanlığın gereğidir.

  Yaşadığımız toplum ve olaylarla ilişki kurmak, sorunların farkında olmaktır. Sorumluluk, çevredeki sorunlara karşı farkındalık oluşturmayı, sorunları belirlemeyi ve çözüm üretmek için gereken çalışmaları yapmayı gerektirir. Sosyal sorunların çözümünde bireysel gayretler önemlidir. Her bireyin kendi yapabilecekleri doğrultusunda sorunların çözülmesine katkıda bulunma sorumluluğu vardır.

  Köylerde yer alan sağlık ve eğitim koşullarındaki yetersizlik de bir sorundur. Neticede oradaki insanları yaşam kalitesindeki düşme tüm toplumun yapısını etkileyen bir olaydır. Köylerdeki problemler şehir hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir.

  İnsanların hassasiyeti toplumun sorunlarını azaltır

  Nüfusun hızlı arttığı ve endüstrinin hızlı geliştiği bölgelerimizde hava kirlilikleri meydana çıkmaktadır bu da bir sosyal yaradır. İnsanlar birlikte yaşamaya devam ettikçe sosyal sorunların önüne geçmek daha zor bir hal alacaktır. Hızlı nüfus artışı neticesinde işsizlik tavan yapmaktadır, günümüzde üniversite mezunları işe girmekte zorlanmaktadır. Bu da insanların statü düzeyinde problem yaşamasına neden olan toplumsal bir problemdir.

  İşsizlik kişilerin üzerinde psikolojik baskı oluşturur. Gençler arasında işsizlik şiddet, suç, intihar, uyuşturucu bağımlılığı gibi sosyal sorunlara zemin hazırlar.

  Sosyal sorumluluk nedir?

  İnsanlar için en önemli hava, su ve toprak yeryüzünde hayatın devamını mümkün kılacak en üç varlığımızdır. Hayati öneme sahip bu kaynaklarımızın endüstriyel atıklar, tarımda kullanılan zehirler, gübreler, genetiğiyle oynanmış ürünler, evsel atıklarla zarar görmesiyle ekolojik dengeler bozulmaya başlamıştır. Bu durumda doğal çevrenin korunması insanlık için önemli bir sorun oluşturmuştur. Sonuç olarak insanlar çevrenin gelecekteki durumlarıyla ilgilenmek zorunda kalmışlardır.

  Toplumun sosyal sorunları ile ilgili hızlı artışlar bilgisiz ve bilinçsizliğe dayanır. Bu konuda en önemli faktör eğitimdir. Eğitim kalitesinin düşmesi içinde bulunan insanları felakete götürür.

  DİĞER KONULAR

   
  Son düzenleme: 4 Ocak 2021