Manevi sorunlar günden güne artıyor

'Manevi' forumunda Admin tarafından 18 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Sosyal Sorunlar Site Yetkilisi


  Ekonomik sıkıntılar yetmezmiş gibi birde manevi sorunlar eklendi mi hayatımıza, hayatı anlamlı yaşamak oldukça güçleşiyor, toplumun üretkenliği ve huzurunu son derece etkileyen manevi sorunlar başlıklı yazımıza çözümler üreterek devam edeceğiz.

  Çevremize baktığımız zaman sorunsuz problemsiz insan görmek neredeyse imkansız bir hale gelmiş, bunun nedenlerini araştırdığımızda karşımıza ilginç tablolar çıkıyor. En başında kimsenin dikkatini çekmediği fitne ve fesat davranışlar kişiler üzerinde bir çok hastalığa yol açıyor. Sosyal medyada sık duyarsınız, kişilerin akraba ve dostlarından hep şikayet ettiğini acaba neden?

  slided.jpg

  Toplumun yozlaşması ile birlikte fitne, fesat, dedikodu ve şikayetler artıyor, destek dayanışma ve yardımlaşmanın yok olması gibi durumlar artış gösteriyor. Bununda başında gelen nedenlerden en belirgin olanı yalan siyaset ve teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

  Toplum sohbet ve muhabbetten çok uzaklaştı hatta muhabbet yok olma noktasına geldi. Oysa sohbet ve muhabbet insanları huzura taşır stres ve bunalımı yok eder. Şimdiki neslin bu tür değerlerin ne anlama geldiği hakkında en ufak bir bilgisi dahi yok. Varsa yoksa sosyal medya kötü arkadaş çevreleri.

  Güven konusuna gelince durum çok daha vahim, toplum içinde hızla yok oluşa doğru giden güven kavramı gelecekte toplumsal ve ticari alanlarda büyük sıkıntılara sebep olacaktır. Güven kavramının ve değerlerinin olmadığı yerde hiç bir değer oluşturulamaz. Oysa geçmiş yıllarda güven değerleri ve söz ile ticaret yapılırdı. Şimdi kıyaslayamıyoruz bile...

  Bir diğer önemli konu cinsel istismar, günümüzde sıradan bir olay gibi karşılanmaya başlandı. Cinsel istismar taciz özellikle çocuk olayları günden güne artıyor. Bu gidişatın önemi alınmaz ise toplum içinde çok daha derin yaralar oluşacaktır. Adalet ve hukuk sistemi bu duruma acil önlem almalı ağır cezalar getirmelidir. Toplumun endişesi bu yönde artış göstermektedir.

  İnsan gibi doğmak insan gibi yaşamak hepimizin en doğal hakkıdır. Hiç bir insanın yaşantısına zarar vermek haddimize değildir. Toplumun bu konularda bilinçlendirilmesi ve eğitimlerin artırılması söz konusudur.

  Değerli okuyucularım yazımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. İstiyorum ki toplumun sorunlarına sizlerde katkıda bulunun katılın görüş ve fikirlerinizi paylaşın, bu konuda sitemiz hiç bir zaman maddi düşünce içerisine girmeyecek topluma olan desteğini zaman içerisinde artıracaktır.
   
  Son düzenleme: 30 Mart 2019