Evlenme, Evlilik Öncesi Danışmalı Mı?

'Evlilik' forumunda Admin tarafından 13 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu


 1. Admin

  Admin Sosyal Sorunlar Site Yetkilisi

  Evlenmeden önce ya da evlilik öncesi danışmalı mı? Evlenme, kısaca evlilik aslına bakarsanız, toplumsal ve bireysel açıdan, kişileri ve toplumun en küçük birimi olan aile durumunu düzene sokan bir unsurdur. Ancak, değişen yaşam tarzları, bireysellik ile gelenekselcilik arasında kalan ilişki tutumları, kültür farklılıkları; sosyal çevre baskısı gibi birçok faktör, insanları ister istemez strese sokmaktadır.

  Birçok kişi açısından, evliliğin; çocuk sahibi olma, düzenli bir ev hayatı, maddi birliktelik gibi görünen, bir çok olumlu yanı vardır.

  Evlilik Öncesi Danışmalı Mı?

  Evlenmeden önce kişilerin, odak noktası genelde bu olumlu taraflar üzerinde toplanır. Ancak, evlenme noktasında, yeterli olgunluğa ve sağlıklı karar verme yetisine sahip olunmadığı takdirde, evlilik kocaman problemleri beraberinde getirir.

  Bu noktada kişilerin, bir takım baskılar sonucu ya da fark edemediği açıkça, duygu ve düşüncelerini ifade edemedikleri; evlilikten beklentilerini belirtemedikleri noktada, destek alması önem arz etmektedir. Kişilerin, evlilikle ilgili her konuda farkındalıklarının artması, daha sağlam temellerin atılmasını sağlayacaktır. Aksi takdir de ''içe atmak'', ''nasıl olursa düzelir'' gibi davranış kalıpları; ilerleyen dönemlerde ilişkide soğumalar, öfke patlamaları, uyum problemleri ve belki de aldatmaların yaşanmasına sebep olacaktır.

  Evliliğin, hayatımızda ne kadar büyük bir, sorumluluk ve ciddiyet taşıdığını düşünürsek; özellikle kararsız olan çiftlerin, bu konuda terapi almasının, doğru kararlar vermelerinde etkili olacağı açıktır.

  Sosyal Sorunlar
   
  Son düzenleme: 5 Ağustos 2021