Akıl ve Toplum Nedir?

'Toplumsal' forumunda Admin tarafından 11 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu


 1. Admin

  Admin Sosyal Sorunlar Site Yetkilisi

  Akıl, zihin ve toplum sorunu, zihinsel ve sosyal fenomenler arasındaki ilişkilerle ilgilenir. Sorun, sosyal bilimlerin ana metodolojilerinde çok önemlidir. Yorum bilimin tezinde, inançlar ve sosyal eylem arasındaki ilişkiyi sadece anlayabiliriz. Fakat açıklayamayız çünkü, zihinsel ve sosyal olaylar, doğal olaylar değildir. Sosyal holizmin tezi sosyal fenomenlerin, ortaya çıkması ve zihinsel fenomenlere indirgenemeyeceğidir. Rasyonel seçim teorisinin tezi, sosyal fenomenlerin, zihinsel fenomenlere indirgenebileceğidir. Bu indirgeme, gerçekçi olmayan a priori rasyonalite ilkeleriyle açıklanır.

  Akıl ve Toplum

  Bu tezler, aşağıdaki temel felsefi sorunlara farklı çözüm yollarına dayanmaktadır:

  Zihin ve beden kimliği: Sosyal açıklamanın nedensel doğası, bilimin gerçekçi hedefidir. Bu sorunlara olumlu bir yanıt, akıl ve toplum sorununa farklı bir çözümün desteklenmesini ima eder.

  Sosyal fenomenler, geleneksel kavramlardır, bireysel akıl yürütme ve karar vermenin nedensel mekanizmalarını tanımlayan, gerçekçi kavramlar açısından indirgenebilir ve açıklanabilir. Bilişsel psikoloji bize, sosyal eylemi açıklamak için bazı geçici, modeller sağlıyor gibi görünmektedir. Ancak, nöropsikoloji araştırması, zihin ve eylem arasındaki ilişkinin, uygun nedensel temsillerini üretebilir.
   
  Son düzenleme: 6 Ağustos 2021
Konu etiketleri: