Enerji Ve Besin Değerleri Platformu

Enerji Ve Besin Değerleri Platformu
Türkiye'de üretilen ve tüketime sunulan işlenmiş ve işlenmemiş tarım ürünlerinin enerji değerlerine ve besin maddelerine ulaşılabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı "TürKopm" Projesi Yayında!

Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve T.C. Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'de üretilen ve tüketilen işlenmiş ve işlenmemiş tarım ürünlerinin enerji değerlerini ve besin öğelerini içeren web sitesi, Türkçe ve İngilizce olarak hizmet vermektedir. TürKomp, 14 besin grubundan 645 gıda ve 100 gıda bileşeninden yaklaşık 63 bini için enerji ve beslenme verisine sahiptir. Web sitesi, gıda, içerik ve diyete göre arama yaparken tüm numuneler ve analizlerle geriye dönük izlenebilirlik sağlar. Ayrıca yemek karşılaştırma özelliği ve beslenme çantası uygulaması vardır.

Web Sitesi: http://www.turkomp.gov.tr/

"Gıda güvenliği geleceğimizi de ilgilendiriyor"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gıda meselesinin milli güvenlik meselesi olduğunu söyledi. Buğdayı un olarak alıp ekmek yapan fırıncıyı, ekmekçiden ekmek alan tüketiciyi de görmezden gelmediklerini vurgulayan Kirişci, "Gıda güvenliği sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de ilgilendiriyor" dedi. Kirişci, küresel gıda ve iklim krizi ile dünya nüfusundaki hızlı artış göz önüne alındığında sağlıklı gıda tüketiminin giderek daha fazla önem kazandığını, vatandaşların güvenli gıdaya erişimini sağlamak için tedbirler almaya devam edeceklerini belirtti. Bakanlık olarak vatandaşlara yol göstermek adına birçok projeyi hayata geçirdiklerine dikkati çeken Kirişci, "Gıda konusunda halkın sağlığını en üst düzeyde korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Sitenin mesajı: Milli birlik bilinciyle kapsamlı ve detaylı bilgiler yazmaya devam edeceğiz. Çözülmesi gereken sorunları birlikte çözeceğiz. Biz kâr amacı gütmüyoruz. Ücretsiz üye olun ve toplumun sorunlarına ışık tutun.

Türkiye'de toplumun sorunlarını, sosyal ve ekonomik gelişmelerini, toplumdan gelen sorulara çözüm önerilerini takip edin. Bize katılın ve çözüm sunun.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.sosyalsorunlar.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!